Seznam uměleckých škol

6. června 2015 v 19:19 | A.C. |  kariéra
Pro všechny talentované lidi jsem připravila článek s odkazy na umělecké školy a akademie. Vzdělání je totiž v dnešní době jedna z největších priorit pro přijetí do vysněného zaměstnání.

ZUŠ||DDM
Pro děti a náctileté, jsou tu základní umělecké školy, defakto jsou to budovy přeplněné volnočasovými aktivitami na rozvoj mladých talentů. Na stejném principu fungují i domovy dětí a mládeže. Tak či onak, talent je nejlepší podporovat od mala a nechat s ním dítě růst. U nás máme i ZUŠ i DDM a aktivit je tam požehnaně - od hraní na hudební nástroje přes zpěv, tanec, pohybovky, dramaťák, fotografování, malování v rámci různých výtvarných kurzů, psaní atd.

SŠ, konzervatoře
Pokračováním na cestě za odborným vzděláním se ve svém talentovém okruhu jsou umělecké školy a konzervatoře, kde se talentovaní naučí správné techniky využití svého nadání, zdokonalí se a pochopí odbornou stránku. Možná to je to období, kdy si člověk rozmýšlí, jestli opravdu bude ve výuce pokračovat, jestli povolání, pro které má talent je opravdu to pravé, protože ona právě ta odbornost je mnohdy to, co budoucí zaměstnavatel hledá. Každopádně to není pravidlem. Dalo by se

říct, že střední škola je naším prvním velkým skokem do života.
SŠ umělecké: http://www.seznamskol.eu/typ/umelecka-skola/ (v seznamu jsou i jiné školy, které nejsou zaměřeny přímo na talentovou stránku, ale mezi umělecké se řadí)

Vysoké umělecké školy, akademie umění
Když jsem byla malá, jedním z mých největších snů bylo jít na JAMU a stát se herečkou. Bohužel s postupem času tento sen zakrylo mnoho jiných cílů, pádů a strastí. Teď budu ráda, když příští rok po nuceném dvouletém přerušení odmaturuju, abych měla vůbec nějaký základ do života, ale třeba mi to jednou vyjde, ovšem spíš z toho druhého pohledu, co se týče tvorby scénářů, režírování a produkce. Já jsem se zase rozpovídala :D. Prostě na nejvyšší post bych vyzdvihla JAMU v Brně a AMU v Praze. Dále bych chtěla podotknout, že ne každý, kdo maluje by chtěl být malířem, třeba má jen vyjímečnou fantazii a schopnost prostorového vnímání, a proto jsem si vzpomněla na fakultu architektury na VUT v Brně. Budoucnost je otevřená a každý se může těšit těmto možnostem.
Vysoké umělecké školy, akademie: http://www.atlasskolstvi.cz/vysoke-skoly?assignfor=10 (v seznamu jsou opět i jiné školy patřící mezi talentové)

I přes všechny klady, které tyto školy mají, je tu pár nevýhod, které jsem se rozhodla zdůraznit:
1) FINANCE - Spousta kroužků je až přehnaně finančně ohodnocená, většina uměleckých škol a konzervatoří jsou soukromky a o financích potřebných k uživení se na VŠ radši ani nemluvě. To je nejspíš důvod, proč hodně rodičů upouští od talentů svých dětí, prostě si to nemůžou dovolit. Radši dají svého potomka na běžné státní školy a vypustí je běhat po venku za mičudou, ačkoliv jejich sportovní nadání je víc než tragické..
2)BUDOUCNOST - Nikdo nemůže talentům zaručit, že se ve svém uměleckém oboru uchytí. Nabídka klesá za poptávkou a dnes je vážně těžké 'probojovat' si své umělecké jméno do světa. Štěstí mají ti, kteří se dostanou do různých výběrů a stáží, mnohdy se jim totiž podaří získat kontrakt na budoucí spolupráci.
3)KONKURENCE - V dnešní době je tolik talentovaných nadšenců, kteří se touží dostat na tyto obory, že někteří radši upustí od svých snů a jdou na jistotu studovat na 'školy pro lemply' (omlouvám se já tomu tak říkám), kde vezmou každého. A stejně tomu je i v životě, každý druhý chce zpívat nebo hrát, být malířem, tančit a já nevím co všechno.

Ale na každý neduh existuje lék. Ačkoliv v umění nefunguje stoprocentně, co se financí týče, musíte být výjmeční a podivínští. Dnešní extravagantní doba si udává rytmus, kterého se umělec musí držet. Někdy stačí na ZUŠ, abyste ukázali, co umíte v ojedinělých případech, jsou totiž učitelé ochotni slevit ze svých nároků či vám poskytnout své lekce zdarma. (Upozorňuji, že se to stává jen ve velmi vzácných případech. Vaše nadání musí být neobyčejné.) Na SŠ umělecké a konzervatoři, stejně tak i na akademiích a VŠ můžete získat dotace od státu. Soukromé školy potom můžou být zvýhodněny stejně jako ZUŠ. Vaši budoucnost podpoří neustálá snaha se jakkoliv propagovat, sbírat nové kontakty a dávat o sobě vědět svému okolí, na tom se totiž bude vaše tvůrčí kariéra zakládat. A konečně konkurence - té se nemusí bát nikdo, kdo má skutečný potenciál. Někdy stačí pouze věřit sám sobě a mít to odhodlání. Seběvědomí dělá kouzla Usmívající se.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.