Pílí k úspěchu, aneb jak získat finanční základ na své sny

12. června 2015 v 14:35 | A.C. |  kariéra
''Co je důležitější, chceme-li dosáhnout úspěchu? Talent, nebo pracovitost? A co je důležitější u velocipedu: přední, nebo zadní kolo?'' Shaw

Promarněný talent nebo prodřené noci. Obojí je k ničemu. Talent se musí pilovat a rozvíjet, jinak zanikne. Když na tom nebude člověk pracovat, bude mít akorát tak prd. Zaměstnání, které nesnáší a život, který nechce. Na druhou stranu člověk, který nemá hudební sluch se může u klavíru mučit, jak chce, může si sedřít prsty o klávesy do krve, ale stejně nikdy žádnou skladbu nenapíše. Dřít jak kůň na něčem, co nám nejde, není vítězství, ale prohra. Je to týrání těla a mučení mysli.

Ideální je objevit svůj talent a nechat se ním naplnit. Podporovat svou fantazii nejen přemýšlením, ale také realizací svých plánů. Bojovat za své názory a nechat v sobě růst velkého umělce. To je oč tu běží. Snažit se svůj volný čas neproválet na gauči u televize, ale investovat ho do užitečných činností poporujících vaši budoucnost. Že se chceš stát návrhářem/kou, ale nemáš šící stroj? Co třeba jehla, nit a staré oblečení, které můžeš roztříhat na látky. (S trochou nadání i ze starých džínů může vzniknou hit, který rozprodáš na internetu a za chvíli budeš mít i na dva). Že chceš vydat knížku, ale nemáš peníze na nakladatele? To už by mohl být problém, ale vždy to nějak jde. Musíš se hold zvednout a něco proto udělat, obeslat ukázky pár vydavatelům (ti, kteří dokáží dílo ocenit a odhadnout zisky tě mnohdy i sami zafinancují, když jim nějaké to procento připíšeš a hned máš svůj první výtisk).

Od konce května jsem hodně brouzdala po blogách a vesměs největším problémem byli finance. Pokud máš podporu rodiny, můžeš je poprosit o malý sponzoring. Oběháš babče, dědy, mamku, taťku, tetky, strýce a hned máš něco málo do začátku. Ovšem tuto cestu já, jakožto děvče z chudší rodiny, moc nezastávám. Už jen proto že bych měla výčitky, že jsem si peníze nevydělala, ale 'vysomrovala' od blízkých. Dalším způsobem, jak zíkat peníze, je práce či brigády. Ale asi

všichni víme, že v dnešní době je to se zaměstnáním bídné a aby někdo mladší 18ti našel brigádu bez přímluvy známých, je skoro nemožné. Hold jsme zadrbaný stát (omlouvám se za slovník, ale tohle mě prostě vždy tak trochu namíchne). Ale když už se někomu poštěstí, tak hurá do toho (i když vás to třeba nebude zrovna dvakrát naplňovat, myslete na vyšší cíle, které máte. Každá koruna přijde vhod). Dál mě napadla myšlenka prodávání na internetu. Zbavte se nepotřebných, přebytečných a nevyužívaných věcí. Uskutečněte si svůj vlastní online bleší trh. Dnes už je spousta inzertních portálů, kde můžeme prodávat téměř všechno. (Pro odvážné - na ebay i členy rodiny Smějící se.) Nebo naopak prodávejte své vlastní výrobky a výtvory. Samozřejmě nemůžete hned ze začátku chtít po lidech za váš obraz, který jste malovali 3 hodiny 5000Kč. Vaše jméno stále nikdo nezná a kromě vaší citové vazby postrádá zatím hodnotu. Proto je lepší prodávat třeba od 20Kč za malou kytičku na A4. I když Tě to ocenění bude štvát, mysli na to, že jsi stále na začátku a střádáš základ pro 'Tvůj byznys'.

Pro skladatele a všechny hudební talenty mě napadla třeba spolupráce s bandzone. Co takhle se prozatím uchytit jako předskokan či sboristka? Spousta tamních kapel už má totiž vlastní koncerty a oslovit je a požádat o 5 minut na stage zase nebude takový problém ne? Samozřejmě úplně nejlepší je, když máš nějaké hudební nadšence ve svém okolí a komunikace s nimi je tím pádem lepší a snažší. Časem si Tě třeba začnou vybírat i jiné kapely a budeš jim 'asistovat' za malý honorář. Nehledě na to, že začínající kapely jsou lákadlem pro lovce talentů. Pokud máš nějaké známé, co pracují nebo přinejlepším vlastní nějakou kavárnu či hospodu, můžeš se s nimi domluvit na malém amatérském koncertu (oni budou rádi za tvou ochotu a ty získáš nové kontakty. Navíc je pravidlem, že živá hudba přitáhne víc lidí.) Stačí nacvičit pár čísel a nechat lidi ať sami usoudí, zda máš talent. Nachystat pěkně klobouček na korunky a dát se do hraní. (Vím, trochu žebrácká forma vydělávání, ale když umíš, tak musíš.) Co bych ovšem zase nedoporučovala je hlášení se do různých talentových soutěží typu Superstar, Hlas, Talent atd. Všechny tyhle televizní tyátry mi přijdou strašně zmanipulované. Ten, kdo umí hrát nebo má opravdu ten skvělý hlas se kolikrát nedostane ani do nejlepší desítky a když už, tak získá slávu, která rychle zhasne. Potom je tu zamozřejmě ještě YOUtube, se kterým můžeme propagovat vlastní hudební videa. Já doporučuju začít děláním coverů slavných a často vyhledávaných songů, zvýšíte si tak jak sledovanost, tak šanci stát se opět úlovkem nějakého hudebního machra. Taky se vám tím otvírá možnost spřátení se a spolupráce s jinými youtube hudebníky. Nehledě na to, že od určitého prahu sledovanosti, získáváte od YOUtube ohodnocení. (Ale o tom jindy.)

A ať už budete dělat cokoliv, sbírejte kontakty!!! Teorie dnešního bytí je založena na kamarádšoftech, takže směle vyrazit do společnosti, seznamovat se a získávat nové kontakty, jak už k cestě dosáhnout svých cílů, propagaci vaší tvorby nebo například i k běžné pomoci při jejich realizaci.

Tohle bylo pár způsobů, jak si přivydělat nějaký ten peníz. Doufám, že jsem některým z vás ukázala, že to jde i jinak a bez výmluv. Stačí jen chtít, zlepšovat se a jít si za svým. Bez práce nejsou koláče a bez koláče není žití. :)
 


Komentáře

1 Adrijo Adrijo | E-mail | Web | 12. června 2015 v 14:48 | Reagovat

Já jedu na léto na brigádu na koupaliště, ale mám to jen díky známosti. Máš pravdu, že bez známostí je to pod 18 let těžší... Ale taky to jde ;) Mám kamarádku a když se šla osobně zeptat, vzali ji. Jinak hodně štěstí s tou tvou brigádou!

2 Vera Vera | E-mail | Web | 12. června 2015 v 14:59 | Reagovat

[1]: Vím, že to jde, to ano, jenže my jsme se teď přestěhovali z Olomouce do Jeseníků a sehnat tu brigádu je neskutečný i když ty známý máš (A to mi je za chvíli 20!) A věřím, že nejsem v této situaci sama, proto se snažím hledat cesty, jak to jde i jinak :) Nicméně děkuji Ti :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.